Rwa kulszowa – jakie są jej najczęstsze objawy?

Rwa kulszowa to dolegliwość charakteryzująca się bólem promieniującym od odcinka lędźwiowego i pośladków przez tylną część uda, często sięgającym aż do podudzia i stopy [5]. Schorzenie to dotyka znaczącą część społeczeństwa – według statystyk od 13 do 40% populacji zmaga się z tym problemem, a każdego roku diagnozuje się 1-2% nowych przypadków [3].

Charakterystyka i główne objawy rwy kulszowej

Głównym objawem rwy kulszowej jest ból rozpoczynający się w okolicy lędźwiowej, który następnie promieniuje do pośladka i nogi [1][4]. Dolegliwości bólowe mogą mieć charakter rozlany lub punktowy, podążając wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego [4]. Jest to typowy objaw radikulopatii lędźwiowej, czyli zaburzeń dotyczących korzeni nerwowych w dolnej części pleców [2].

Przebieg dolegliwości i ich rozwój

Atak rwy kulszowej może pojawić się nagle i niespodziewanie. Często poprzedza go przewianie lub wyziębienie organizmu [1]. W procesie rozwoju dolegliwości początkowo pojawia się ból w okolicy lędźwiowej, który stopniowo rozprzestrzenia się na obszar pośladka i nogi. W poważniejszych przypadkach mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak osłabienie czucia czy niedowład mięśni [1][4].

Mechanizm powstawania dolegliwości

Rwa kulszowa rozwija się w wyniku podrażnienia nerwu kulszowego. Najczęstszymi przyczynami są dyskopatia lędźwiowa lub inne czynniki powodujące ucisk na nerw [2][4]. Warto zauważyć, że mimo poważnych dolegliwości, rokowania są często pozytywne – u 90% pacjentów z bólami krzyża i 70% osób z rwą kulszową obserwuje się znaczącą poprawę w ciągu pierwszych dwóch miesięcy od wystąpienia objawów [3].

  Naturalne sposoby dostarczania kolagenu do organizmu

Różnorodność objawów rwy kulszowej

Objawy rwy kulszowej mogą się różnić u poszczególnych pacjentów, jednak zawsze obejmują ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do pośladka i nogi, ze szczególnym uwzględnieniem tylnej części uda i łydki [1]. Dolegliwości te mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i jakość życia pacjentów.

Źródła:
– [1] https://rehab.pl/choroby-i-objawy/rwa-kulszowa/
– [2] https://diag.pl/pacjent/artykuly/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-leczenie-cwiczenia/
– [3] https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/rwa-kulszowa-tzw-korzonki-przyczyny-symptomy-i-terapia/
– [4] https://www.crsclinic.pl/porady/na-czym-polega-leczenie-rwy-kulszowej/
– [5] https://rehmedis.pl/rwa-kulszowa-to-nie-choroba/