Rwa kulszowa to schorzenie dotykające 10-40% populacji, charakteryzujące się bólem spowodowanym urazem lub podrażnieniem nerwu kulszowego [4]. Co roku diagnozę tę otrzymuje około 1-3% społeczeństwa [4]. Poznanie czynników wywołujących to schorzenie jest kluczowe dla skutecznej profilaktyki i leczenia.

Czym jest rwa kulszowa i nerw kulszowy?

Rwa kulszowa (kod ICD-10: M54.3) to dolegliwość związana z nerwem kulszowym, który jest najdłuższym i najgrubszym nerwem w ludzkim ciele. Składa się on z pięciu korzeni nerwowych [1]. Schorzenie może objawiać się zarówno ostrym, jak i przewlekłym bólem, któremu często towarzyszą charakterystyczne objawy neurologiczne, takie jak mrowienie, drętwienie czy zaburzenia czucia [2][3].

Główne przyczyny występowania rwy kulszowej

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych w kanale kręgowym. Może on być spowodowany różnymi czynnikami [4]:
– Zwyrodnieniem krążka międzykręgowego
– Zapaleniem korzonków nerwowych
– Występowaniem kręgozmyku
– Stenozą kanału kręgowego

Mechanizmy powstawania dolegliwości

Podstawowym mechanizmem prowadzącym do powstania rwy kulszowej jest podrażnienie lub ucisk nerwu kulszowego. Proces ten wywołuje charakterystyczne objawy neurologiczne [1][2][3]. Szczególnie istotnym czynnikiem jest zwyrodnienie krążków międzykręgowych, które może skutkować ich przemieszczeniem do tyłu i w konsekwencji uciskiem na korzenie nerwowe [4].

Rzadziej występujące przyczyny rwy kulszowej

Oprócz najczęstszych przyczyn, rwa kulszowa może być również wywołana przez [4]:
– Stany zapalne lub ropne w kanale kręgowym
– Nowotwory oddziałujące na kręgosłup
– Ucisk nerwu kulszowego przez mięsień gruszkowaty (tzw. „portfel kulszowy”)

  Jak długo może dokuczać rwa kulszowa?

Statystyki występowania schorzenia

Według najnowszych danych, rwa kulszowa dotyka znaczącą część społeczeństwa. Corocznie schorzenie to diagnozowane jest u około 2% populacji [2]. Tak wysokie wskaźniki zachorowalności wskazują na potrzebę szczególnej uwagi w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania czynników ryzyka.

Źródła:
[1] https://diag.pl/pacjent/artykuly/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-leczenie-cwiczenia/
[2] https://homedoctor.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-i-leczenie/
[3] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa
[4] https://www.sedimed.pl/rwa-kulszowa/