Rwa kulszowa to schorzenie dotykające 10-40% populacji, charakteryzujące się bólem spowodowanym urazem lub podrażnieniem nerwu kulszowego [4]. Co roku diagnozę tę otrzymuje około 1-3% społeczeństwa [4]. Poznanie czynników wywołujących to schorzenie jest kluczowe dla skutecznej profilaktyki i leczenia.
Czym jest rwa kulszowa i nerw kulszowy?
Rwa kulszowa (kod ICD-10: M54.3) to dolegliwość związana z nerwem kulszowym, który jest najdłuższym i najgrubszym nerwem w ludzkim ciele. Składa się on z pięciu korzeni nerwowych [1]. Schorzenie może objawiać się zarówno ostrym, jak i przewlekłym bólem, któremu często towarzyszą charakterystyczne objawy neurologiczne, takie jak mrowienie, drętwienie czy zaburzenia czucia [2][3].
Główne przyczyny występowania rwy kulszowej
Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych w kanale kręgowym. Może on być spowodowany różnymi czynnikami [4]:
– Zwyrodnieniem krążka międzykręgowego
– Zapaleniem korzonków nerwowych
– Występowaniem kręgozmyku
– Stenozą kanału kręgowego
Mechanizmy powstawania dolegliwości
Podstawowym mechanizmem prowadzącym do powstania rwy kulszowej jest podrażnienie lub ucisk nerwu kulszowego. Proces ten wywołuje charakterystyczne objawy neurologiczne [1][2][3]. Szczególnie istotnym czynnikiem jest zwyrodnienie krążków międzykręgowych, które może skutkować ich przemieszczeniem do tyłu i w konsekwencji uciskiem na korzenie nerwowe [4].
Rzadziej występujące przyczyny rwy kulszowej
Oprócz najczęstszych przyczyn, rwa kulszowa może być również wywołana przez [4]:
– Stany zapalne lub ropne w kanale kręgowym
– Nowotwory oddziałujące na kręgosłup
– Ucisk nerwu kulszowego przez mięsień gruszkowaty (tzw. „portfel kulszowy”)
Statystyki występowania schorzenia
Według najnowszych danych, rwa kulszowa dotyka znaczącą część społeczeństwa. Corocznie schorzenie to diagnozowane jest u około 2% populacji [2]. Tak wysokie wskaźniki zachorowalności wskazują na potrzebę szczególnej uwagi w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania czynników ryzyka.
Źródła:
[1] https://diag.pl/pacjent/artykuly/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-leczenie-cwiczenia/
[2] https://homedoctor.pl/rwa-kulszowa-przyczyny-objawy-i-leczenie/
[3] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150605,rwa-kulszowa
[4] https://www.sedimed.pl/rwa-kulszowa/

FitFlexFocus.pl to przestrzeń, gdzie precyzja w dążeniu do zdrowia spotyka się z praktyczną wiedzą i autentyczną pasją. Jako wiodący portal o tematyce fitness, wellness i zdrowego stylu życia, dostarczamy sprawdzone rozwiązania i inspirujące treści, które pomagają naszym czytelnikom osiągać cele zdrowotne. Łączymy ekspercką wiedzę z przystępną formą, bo wierzymy, że droga do lepszego samopoczucia powinna być dostępna dla każdego.